BC „Lietuvos rytas“, Vilnius

Įvykusios
„Lietuvos rytas“ -
„Neptūnas“
Statistika
Artimiausios rungtynės
„Lietuvos rytas“ - Bilbao „Basket“
Tre., spalio 11 d. 00:00 „Siemens“ arena, Vilnius
Būsimos
Tre., spalio 18 d., 00:00
„Partizan“ -
„Lietuvos rytas“

R.Giedraitis: „Vairuotojų kategoriškumas subliūkšta, vos tik pavartojus alkoholio“

Nors vairavimas išgėrus yra neleistinas ir itin rizikingas, realybėje kur kas kitaip – mat nepaisantys įstatymų šalies vairuotojai, deja, prie automobilio vairo neretai sėdasi neblaivūs.

 

 

Blogiausia, kad tokio elgesio ir požiūrio į alkoholio vartojimą ne tik švenčių, savaitgalių metu, bet ir be progos, kasdien ar net vairuojant nekeičia ir kasmet auganti šiurpi avarijų statistika. Kodėl taip yra?

 

Atsakymas paprastas – alkoholis neigiamai veikia vairuotojo sprendimus.

 

Kaip rodo mokslinė statistika, dėl išgėrusių vairuotojų sukeltų avarijų sužeidžiamas kas septintas eismo dalyvis, tuo tarpu žūva juose – kas penktas.

 

Lyg to būtų maža, surinkti statistiniai duomenys (ypač šventiniu periodu) neretai viršija nurodytas normas ir mums primena, kad neblaivių vairuotojų sukeltuose eismo įvykiuose sužalojimų ir žuvusiųjų skaičius išties gerokai didesnis.

 

„Ne paslaptis, kad avaringų eismo įvykių dėl vairavimo išgėrus tendencingai daugėja šventiniu laikotarpiu. Pavyzdžiui, kad ir švenčiant Velykas, dažnai vykstama į gamtą, iškylaujama, o šalia to ir alkoholio nevengiama. Vis tik vairuotojui reikėtų susidėlioti prioritetus ir nepamiršti, kad po šventės teks grįžti į namus“, – apie ydingus vairuotojų įpročius kalbėjo „Lietuvos ryto“ krepšininkas Artūras Jomantas.

 

Vairuotojui pavartojus kad ir 5 gramus grynojo alkoholio padariniai juntami itin ryškūs, kadangi gebėjimas orientuotis pablogėja nuo 20 iki 50 procentų.

 

Kitaip tariant, vairuotojas kur kas vėliau atpažįsta pavojų, mažiau efektyviai sureaguoja ir prastai suvokia esamą riziką. Be to, alkoholis neigiamai veikia ir paties automobilio valdymo procesą – manevrų planavimą ir nuolatinę kontrolę, judesių tikslingumą, klaidų stebėjimą, atmintį.

 

„Neblaivus vairuotojas tiesiog nebegali adekvačiai įvertinti, kad sėdus į automobilį išgėrusiam gresia didžiulis pavojus ne tik jam, keleiviams, bet ir kitiems eismo dalyviams. Tiesa, esu pastebėjęs ir tokių vairuotojų, kurie, kol yra blaivūs, turi nusistatymą jokiais būdais nevairuoti išgėrus ir nesėsti į automobilį, vairuojamą išgėrusio vairuotojo.

 

Tačiau vos tik pavartojus alkoholio tas kategoriškumas staiga subliūkšta. Tokiems asmenims norėčiau palinkėti sąmoningumo, o aplinkiniams – budrumo“, – sakė „Lietuvos ryto“ krepšininkas Rokas Giedraitis ir akcentavo, jog neblaivių vairuotojų pastebi vis mažiau.

 

Sportininkas pabrėžia, kad nuostatai vairuoti išgėrus dažnai įtakos turi ir ketinamo važiuoti maršruto atstumas.

 

„Pavyzdžiui, jei po smagaus pasibuvimo kompanijoje viename mieste reikia grįžti į kitą, rizikuoti ir važiuoti išgėrus namo privengiama. Tačiau jei atstumas vos keli šimtai metrų, imama kitaip vertinti situaciją – tarsi įveikti tokį atstumą būtų ne taip pavojinga. Vis tik nieko panašaus, nes grėsmė ir tikimybė sukelti avariją išlieka didžiulė“, – sakė R. Giedraitis.

 

Be to, pastebima tendencija, kad sulig kiekvienais metais neblaivių vairuotojų amžius jaunėja, t. y. vis daugiau pažeidimų vairuojant išgėrus sukelia 18–29 m. vairuotojai.

 

„Tai rodo, kad ką tik teisę vairuoti įgijusiems jaunuoliams sunku išsiugdyti atsakomybės jausmą, kai tuo tarpu noras vairuoti ir švęsti – didžiulis. Reikia suvokti, kad šios veiklos tarpusavyje nedera, o jei negali apsieiti be alkoholio, gal teisė vairuoti ir nereikalinga?“ – retoriškai klausė A. Jomantas.

 

Lietuvos automobilių kelių direkcija ir „Lietuvos ryto“ krepšininkai ragina vairuotojus vadovautis sveika nuovoka ir jokiais būdais nesėsti prie vairo išgėrus. Saugokite save ir aplinkinius!