BC „Lietuvos rytas“, Vilnius

Įvykusios
„Lietuvos rytas“ -
„Neptūnas“
Statistika
Artimiausios rungtynės
„Lietuvos rytas“ - Bilbao „Basket“
Tre., spalio 11 d. 00:00 „Siemens“ arena, Vilnius
Būsimos
Tre., spalio 18 d., 00:00
„Partizan“ -
„Lietuvos rytas“

A.Jomantas: „Greičio ribojimai skirti ne nuobaudoms rinkti, o mūsų saugumui užtikrinti“

Nors lietuviai laikomi greitų vairuotojų tauta, remiantis 2016 m. statistika, galime pasigirti mažėjančiu žuvusiųjų kelyje dėl greičio viršijimo skaičiumi.

 

 

Vis tik leistino greičio nepaisymas ir dėl jo fiksuojamos kraupios avarijos, viršijančios Europos Sąjungos vidurkį, – pagrindinė priežastis, kodėl Lietuva atsiduria autsaiderių gretose.

 

Tam, kad situacija keistųsi iš esmės reikalinga ne tik veiksminga baudų sistema bei inovatyvi lakstūnus fiksuojanti technika, bet ir – pačių vairuotojų sąmoningumas, įsitikinę „Lietuvos ryto“ krepšininkai Artūras Jomantas ir Rokas Giedraitis.

 

Tai, kad Lietuvos vairuotojų įpročiai keičiasi, o saugumas keliuose sulig kiekvienais metai auga, geriausiai atskleidžia statistika.

 

Štai, pavyzdžiui, iki 2008 m. Lietuvos keliuose per metus vidutiniškai žūdavo apie 740 žmonių, o štai praėjusiais metais žuvusiųjų kelyje skaičius gerokai sumažėjo ir siekė 188 žmones.

 

Įdomu tai, kas paskutinį sykį toks skaičius buvo užfiksuotas tik prieš 70 metų, kuomet šalyje dar nebuvo tiek automobilių ir eismo intensyvumas smarkiai skyrėsi nuo šiandienos.

 

Tačiau net ir gerėjant situacijai, skaudžių nelaimių ir žūčių kelyje patiriama per daug, todėl keisti vairuotojų įpročius būtina dar labiau.

 

„Išaugusios baudos už greičio viršijimą, nuolat gerėjanti saugumą kelyje užtikrinanti infrastruktūra, modernėjanti greičio matavimo sistema – neabejotinai svarbios ir veiksmingos priemonės, kurios skatina šalies vairuotojus keisti įsisenėjusius įpročius.

 

Vis tik esu įsitikinęs, kad didžiausias pokytis gali įvykti tuomet, kai kiekvienas nuoširdžiais suprasime, jog greitis ribojamas ne nuobaudoms rinkti, o mūsų pačių saugumui užtikrinti. Net ir viršijęs vos kelis kilometrus, visuomet suklustu ir prilėtinu greitį – juk neatsakingas greičio pasirinkimas gali būti mirties nuosprendis ne tik man pačiam, bet ir aplinkiniams“, – pasakojo A. Jomantas.

 

Jo kolega R. Giedraitis laikosi panašios nuomonės ir teigia, kad kelyje, kaip ir gyvenime, galioja tas pats principas – neskubėk ir būsi pirmas.

 

„Kelyje, ypač automagistralės, kur leistinas greitis didesnis, pasitaiko, jog pastebiu ekstremalų ir itin pavojingą greitį mėgstančių vairuotojų. Neslėpsiu, visuomet pagalvoju apie tuos žmones, kurie laukia jų namie. Juk lekiant tokiu greičiu labai tikėtina, kad namų galima ir išvis nepasiekti...“, – apie greičio nepaisančius tautiečius kalbėjo R. Giedraitis.

 

Krepšininkai džiaugiasi, jog Lietuvos keliuose atsiranda nauji prietaisai – vidutinio greičio matuokliai, kurie padeda veiksmingai kovoti su greičio nepaisančiais vairuotojais.

 

Pastarieji, kitaip nei senesnieji greičio matuokliai, priverčia vairuotojus sumažinti greitį ne dvidešimties metrų, o kelių kilometrų atkarpoje. Kitaip tariant, kelių kilometrų kelio atkarpos pradžioje ir pabaigoje pastatančius du tokius prietaisus – fotoaparatus, vairuotojo greitis fiksuojamas ne tik įvažiuojant į atkarpą, bet ir išvažiuojant.

 

O kompiuteriui išvedus abiejų greičių vidurkį, sužinoma, koks buvo vidutinis automobilio greitis. Tuo tarpu jei vidutinis greitis didesnis nei leistina – automobilio savininką pasiekia laiškas su bauda.

 

„Jei anksčiau vairuotojai pasiskaičiuodavo, kiek, neva, gali „apsimokėti“ viršyti greitį privažiavus greičio matuoklį, tai šiuo atveju, kai nežinoma, kur lauks antrasis aparatas, tai padaryti kur kas sudėtingiau. Toks techninis sprendimas skatina vairuotojus išlikti budrius, atsakingesnius ir nespausti greičio pedalo daugiau nei leidžiama“, – sakė A. Jomantas.

 

R. Giedraitis pabrėžia, jog leistino greičio paisymas turėtų tapti natūraliu vairavimo įpročiu, o jei vis tik jo laikytis nepavyksta, tai iš savo klaidų teks mokytis paploninat piniginę.

 

„Blogiausia, kai tokiomis pamokomis tampa skaudžios nelaimės. Labai viliuosi, kad pastarųjų sulig kiekvienais metais dar labiau mažės“, – teigė krepšininkas.

 

Lietuvos automobilių kelių direkcija ir „Lietuvos ryto“ krepšininkai ragina žaisti pagal taisykles ir nuolat laikytis saugaus greičio kelyje.